Wikiźródła:Strona główna

Witamy w serwisie
Wikiźródła, wolna biblioteka
Udostępniamy 213 526 tekstów 2227 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. więcej

Crystal Clear action playlist.png Kalendarium

Crystal Clear app kdvi.png Tekst na dziś

Ijola
Jerzy Żuławski - zm. 9 sierpnia 1915 r.

Patrz w te złotą zorze, patrz! Tam jest słońce za kościelną wieżą, a pod niem łany niezmierzone leżą, lasy i sioła, — dalej sine morze! Pójdź ze mną — w słońce! Będziemy błądzili znowu, jak niegdyś: od miasta do miasta, przez góry, rzeki i lasy i łany, gasząc pragnienie w przydrożnej krynicy, śpiąc pod szerokim klonem lub jaworem, słońcu i wiatrom śmiejąc się i życiu! Kęs chleba wszędzie dobrzy ludzie dadzą, a w braku ludzi — jabłoń nas nakarmi! A jeśli miodu dzban się gdzie nadarzy, to snadnie, bracie, starczy dla nas obu!

Crystal Clear app Community Help.png Sylwetka miesiąca

Jerzy Andrzejewski w wieku 39 lat (Tygodnik Przekrój)

Jerzy Andrzejewski

Pisarz pełen sprzeczności, zarówno politycznie jak i obyczajowo. Urodzony 19 sierpnia. W latach 50. związany z partią, później aktywnie działał na rzecz opozycji. Autor kilku zekranizowanych powieści, m.in. Popiołu i diamentu. Solą w oku cenzury była zwłaszcza powieść Miazga, której opublikowaną niezależnie w 1979 roku (krótszą) wersję publikujemy na Wikiźródłach, dzięki programowi Udostępnianie piśmiennictwa.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia Wikipedia: Biogram
Wikicytaty Wikicytaty: Cytaty
Commons Commons: Galeria
 

Crystal Clear action edit.png Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł